Z ostatniej chwili

Jaki alkomat wybrać?

Na rynku istnieje duży wybór detektorów pomiarowych, które mniej lub bardzie precyzyjnie określają zawartość alkoholu we krwi. Każda osoba będąca kierowcą, bywa na spotkaniach, gdzie pija się wino czy inne trunki. Warto więc zaopatrzyć się w alkomat, ponieważ nasza własna percepcja nie jest nieomylna. Mimo, że następnego dnia możemy czuć się dobrze, w rzeczywistości może okazać się, że wciąż jesteśmy pod wpływem. Oto kilka rad, które pozwolą ci wybrać odpowiednie urządzenie.

 

Przed nabyciem alkomatu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na markę. Zwracaj uwagę na wiodące firmy, produkujące alkomaty od wielu takie jak Datech, Sentech czy Alkohit. Takie urządzenia cieszą się dużą popularnością do tego stopnia, że na różnego rodzaju aukcjach można spotkać ich tanie podróbki. Niestety podrobiony alkomat z zewnątrz jest prawie niczym oryginalny produkt. Dlatego właśnie najlepiej dokonywać zakupów w sklepach, które specjalizują się w tej branży oraz posiadają własne zaplecze serwisowe. Profesjonalny i dobrej jakości alkomat to precyzyjny sprzęt, który będzie wymagał regularnego serwisowania oraz kalibrowania. Tak wiec kupując alkomat należy pamiętać o tym, iż jego prawidłowe pomiary będą zależne od tego czy zastosujemy się do podstawowych zasad jego używania, jak również od tego z jakiego serwisu będziemy korzystali w celu przeprowadzenia kalibracji.

 

Alkomaty półprzewodnikowe
Są to najbardziej popularne urządzenia. Wynika to z racji niskiej ceny, która zamyka się w przedziale od 20 do 700 złotych. Sprzęt ten idealnie sprawdza się jako alkomat wstępnej kontroli, wykorzystywany przez indywidualnych użytkowników. Warto jednak zauważyć, że błąd pomiaru jest dość wysoki. Wpływa na to wiele czynników na nie wpływa jak np. rodzaj spożytego pokarmu, kawa, temperatura czy wilgotność powietrza. Dodatkowo, dość uciążliwą wadą tych alkomatów jest niestabilność pomiarów w czasie. Znaczy to, że już po kilku miesiącach użytkowania błąd pomiaru zwiększy się aż kilkunastokrotnie.

 

Alkomaty elektrochemiczne
Te przenośne modele są stosowane zarówno przez kierowców indywidualnie jak i przez policję, jako urządzenia dowodowe. Ich wielką zaletą jest to, że błąd pomiaru jest bardzo niski, dlatego możesz być pewny, że wskazany wynik jest faktyczny z twoim aktualnym stanem. Dodatkowym atutem jest fakt, że urządzenia te są wytrzymałe i można ich spokojnie używać przez klika lat, dlatego jest to trafiona i przyszłościowo inwestycja.

 

Alkomaty spektrofotometryczne
Są to najdroższe dostępne na rynku alkomatu, ich cena sięga powyżej 8 tysięcy złotych. Nie są to jednak urządzenia do mobilnego użytku. Służą one przede wszystkim jako stacjonarne detektory dowodowe o najdokładniejszych z możliwych pomiarów, wykorzystywane przez policję.

 

O nas

logo-footer

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi alkomatów, ekranów interaktywnych oraz sprzętu AGD.

Często czytane

Cechy dobrego alkomatu
Jak jeździć bezpiecznie?
ALKOHIT X3

Świeże newsy branżowe

Kupujemy zmywarkę
Jak wybrać odpowiednią zmywarkę?
Wybieramy odpowiedni okap
© Copyright ArtinPoznan. All Rights Reserved.